Oświetlenie LED sufitu
Sufity podświetlane LED-ami to jedno z bardziej efektownych rozwiązań oświetleniowych, które nadają wnętrzom niepowtarzalny wygląd i atmosferę. Dzięki nowoczesnym technologiom LED można stworzyć różne efekty świetlne, które dodają charakteru i stylu pomieszczeniom. W tym artykule przyjrzymy się sufitom podświetlanym LED, ich zaletom, różnym rozwiązaniom oraz sposobom ich zastosowania. Zapraszamy do lektury, przygotuj się do oświetlenia LED sufitu w Twoim domu!
Typy sufitów podwieszanych
Jeśli planujesz podwieszane sufity, warto pomyśleć o podświetleniu ich za pomocą taśm LED, co stworzy efektowną i nowoczesną przestrzeń. Umieszczając taśmy LED wokół krawędzi, stworzysz subtelne oświetlenie, które podkreśli architektoniczne detale, doda wnętrzu elegancji i subtelności, jednocześnie stwarzając przyjemne oświetlenie.
Oświetlenie LED na suficie podwieszanym po obwodzie lub tylko na wybranej ścianie
Szerokość i wysokość takiego sufitu zależy od nas. Im mniejsza odległość półki z karton-gipsu od sufity, tym mniejsze rozproszenie światła. Pasek LED można zamocować bezpośrednio na płycie, na płaskowniku aluminiowym lub w profilu aluminiowym (zalecane ze względu na lepsze odprowadzanie ciepła).
Zdjęcia: NEPLUS, TOPMET Light
Oświetlenie LED sufitu podwieszanego typu „wyspa”
Konstrukcję z płyty g-k można wykonać tylko na środku pomieszczenia lub nad wyspą kuchenną i podświetlić ją po obrysie. Tu trzeba pamiętać, że takie konstrukcje optycznie obniżają pomieszczenie. I tu również można przymocować pasek LED bezpośrednio do płyty lub do profilu. Na rynku dostępne są profile aluminiowe, które wykończą brzeg sufitu i jednocześnie skierują światło w górę, pod kątem lub równolegle do sufitu.
zdjęcie: Lumines
Oświetlenie LED sufitu podwieszanego „ze szczeliną”
Możemy również wykonać sufit po całości pomieszczenia lub jego części i zostawić szczelinę przy ścianie, w której zamontowane zostanie oświetlenie LED. Takie światło jest bardzo subtelne i pomoże podkreślić fakturę ozdobnego tynku na ścianie lub tapetę.
Zdjęcia: TOPMET Light
Zamiast wykonywać szczelinę, można wykorzystać profil FRAME
Zdjęcia: NEPLUS, TOPMET Light
Oświetlenie LED w gzymsach przysufitowych oraz profile architektoniczne zamiast sufitu podwieszanego
Jeśli nie chcemy opuszczać sufitu i budować konstrukcji z płyt kartonowo-gipsowych, to możemy wykorzystać do tego aluminiowe profile architektoniczne i różnego typu gzymsy i sztukaterie przystosowane do oświetlenia LED. Przy planowaniu tego typu oświetlenia trzeba wcześniej przemyśleć rozłożenie instalacji elektrycznej i ustalić miejsce na zasilacz to taśm LED, którego wielkość zależy od długości oświetlenia.
– gzymsy i sztukaterie LED
W zależności od zastosowanego gzymsu, światło może oświetlać sufit lub ścianę. Moc i rozproszenie światła będzie zależało od tego, jakiej taśmy LED użyjemy i w jakiej odległości od sufitu będzie umieszczona
– profile architektoniczne
Profile architektoniczne wymagają dodatkowej obróbki wykończeniowej, jaką jest szpachlowanie. Nie potrzeba za to dodatkowych konstrukcji z płyt g-k.
zdjęcia: TOPMET Light, KingLED
Aspekty techniczne oświetlenia LED sufitu
Jeśli chcemy mieć efektowne podświetlenie sufitu musimy zadbać o odpowiednie okablowanie, zasilanie i zastanowić się, jak chcemy sterować takim oświetleniem.
W suficie podwieszanym możemy bez problemu schować zasilacz robiąc rewizję lub wkładając go przez otwór oprawy wpuszczanej. Należy pamiętać o tym, że musi być do niego dostęp w przypadku awarii urządzenia. Jeśli stosujemy gzymsy lub profile architektoniczne musimy „znaleźć” miejsce na zasilacz. Może to być wysoka zabudowa lub przylegające pomieszczenie (np. garderoba czy pom. techniczne), w którym ukryjemy zasilacz.
Długość przewodów i ich rozmieszczenie zależy od długości oświetlenia LED, miejsca w którym znajduje się zasilacz i rodzaju taśmy. Dla taśmy LED jednokolorowej wystarczy przewód dwużyłowy, ale dla taśm kolorowych lub z wyborem barwy od ciepłej do zimne tych przewodów potrzeba więcej: CCT – trzyżyłowy, RGB – czterożyłowy, RGBW – pięciożyłowy i RGB+CCT – sześciożyłowy. O tym jaką taśmę wybrać – 12V, 24V czy 230V, podpowiadamy na blogu.
Oświetlenie możemy włączać bezpośrednio włącznikiem ściennym. Nie mamy wtedy jednak możliwości regulacji natężenia światła. Żeby sterować oświetleniem (natężenie światła, wybór koloru) potrzebujemy odbiornik z pilotem, panelem ściennym lub aplikacją na telefon.
Efektownie i praktycznie
Dobrze zaprojektowane wnętrze z oświetleniem LED sufitu daje bardzo elegancki efekt we wnętrzu. Jest to też praktyczne oświetlenie. Sprawdzi się przy korzystaniu z ekranów telewizora czy komputera – zmniejsza kontrast między ciemnym pomieszczeniem a światłem z ekranu, dzięki czemu oczy się mniej męczą. Przy ustawieniu na minimalną jasność i zastosowaniu czujki ruchu może być oświetleniem ciemnych korytarzy, tak by nas nocą nie oślepiło światło, a można było się komfortowo poruszać.
Zapraszamy do nas!
W naszym salonie LED w Słupsku, znajdą Państwo szeroki wybór profili aluminiowych, zasilaczy, a przede wszystkim taśm LED, które posłużą do zamontowania wymarzonego sufitu!