fbpx

Jaka taśma LED – 12V, 24V czy 230V?

utworzone przez | cze 13, 2023 | Bez kategorii | 0 komentarzy

Jaka taśma LED dla Twojego projektu?

Popularność oświetlenia wnętrz taśmami LED nie słabnie . Ich wszechstronność, niskie zużycie energii i długa żywotność sprawiły, że są one powszechnie stosowane zarówno w domach, jak i w komercyjnych pomieszczeniach. Nasi klienci często pytają nas jaką taśmę LED wybrać, a skuszeni ofertami internetowymi i zasłyszanymi opiniami dziwią się, że nie posiadamy w swojej ofercie taśm na 230V.

W tym artykule przyjrzymy się zasilaniu taśm LED, jego różnym rodzajom i znaczeniu dla prawidłowego działania oświetlenia LED.

 

Podstawowe rodzaje zasilania taśm LED

Najpopularniejszym sposobem zasilania taśm LED jest zastosowanie napięcia stałego, zwykle 12V lub 24V. Taśmy LED, które są zasilane napięciem stałym (DC), posiadają zintegrowane układy scalone (IC), które sterują prądem przepływającym przez diody LED na taśmie. Dzięki temu można kontrolować jasność i kolor emitowanego światła.

W przypadku taśm LED zasilanych napięciem zmiennym (AC), konieczne jest zastosowanie transformatora lub prostownika do przetworzenia napięcia zmiennego na stałe. Takie rozwiązanie jest rzadziej stosowane, ponieważ napięcie zmiennego wpływa na stabilność i trwałość diod LED.

Tu rozwiewamy pierwszy mit dotyczący taśm LED zasilanych z 230V – te taśmy mają zasilacz, tylko wbudowany w przewód i nazywany „prostownikiem”. Nie można więc podłączyć taśmy LED bezpośrednio do gniazdka!

 

Jaka taśma LED – na 12V, 24V czy 230V?

Wybór między taśmą LED na 12V a 24V zależy od konkretnych potrzeb i warunków zastosowania. Taśmy LED na 12V przez wiele lat były standardem, stąd bardzo duża dostępność akcesoriów dostępnych właśnie na to napięcie. Dzisiaj, kiedy coraz częściej stosuje się taśmy LED 24V, wielu producentów wprowadza włączniki i sterowniki do LED przystosowane do 12V i 24V. Nie ma również problemu z zakupem zasilaczy 24V DC.

Taśmy LED na 24V najczęściej stosuje się przy większych realizacjach, czyli wszędzie tam, gdzie stosujemy dłuższe odcinki taśmowe – powyżej 5mb. Wynika to z faktu, że stosując 24V ograniczamy spadki napięć na ścieżkach taśmy i przewodach i możemy szeregowo zasilić nawet 10m. Dla 12V jest to 5m zasilania szeregowo. Na taśmie LED zasilanej napięciem 24V płynie też mniejszy prąd niż na taśmie na 12V, dzięki temu mniej się nagrzewa, co zwiększa jej żywotność.

Taśmy LED 24V pozwalają też na stosowanie mniejszej ilości osprzętu np. mniej przewodów do położenia, sterowników czy wzmacniaczy sygnału. Są one w stanie przy tej samej mocy, dzięki wyższemu napięciu, obsłużyć większe obciążenie. W przypadku krótkich odcinków nie ma to aż tak dużego znaczenia i z powodzeniem możemy stosować taśmy na 12V.

taśma LED na 12V, 24V czy 230V?Taśmy LED na 230V mają mniejsze spadki napięcia, co oznacza, że jasność światła będzie bardziej równomierna na całej długości taśmy. Może to być korzystne, w przypadku dłuższych odcinków zasilanych z jednej strony – taśmy te wymagają mniej połączeń i mogą być bardziej wydajne. Trzeba pamiętać, że taśma 230V występuje tylko w wersji wodoodpornej, co oznacza, że taśma otoczona jest silikonową koszulką pochłaniającą część strumienia świetlnego. Inną wadą wynikającą z opinii jest to, że taśma jest dość sztywna, co czasem utrudnia montaż.

 

Cięcie taśm

W przypadku taśm na 12V i 24V cięcie taśmy zależy od jej budowy i ilości diod na metrze (gęstości). Na rynek weszła właśnie nowość – taśmy cięte w dowolnym miejscu. Standardowe taśmy mogą być cięte nawet co 2,5cm (2cm dla taśmy COB). Dostępne w tej chwili na rynku taśmy na 230V mogą być cięte minimum co 25cm.

 

Bezpieczeństwo

Podczas wyboru taśm LED należy zwrócić uwagę na aspekty bezpieczeństwa.

Taśmy LED na 12V i 24V są na niskie napięcie, tzw. bezpieczne i na takie napięcie zalecamy taśmy, które mają być w pobliżu zbiorników wodnych, prysznica, umywalek i w zasięgu dziecięcych rączek. Teoretycznie taśmy 230V są wodoodporne, jednak, mimo wszystko, warto być przezornym, bo o porażenie prądem nie jest trudno. Wystarczy drobna nieszczelność i odrobina wilgoci i nieszczęście gotowe.

Do instalacji oświetlenia LED w drewnie i innych materiałach łatwopalnych najlepiej nadają się taśmy 24V. Dzięki temu, że przez te taśmy płynie mniejszy prąd, to przewody zasilające mniej się grzeją, co zapewnia bezpieczeństwo instalacji.

 

Ostateczny wybór między taśmą LED na 12V, 24V a 230V zależy od konkretnych wymagań projektu, długości instalacji, dostępności produktów i preferencji użytkownika. Warto rozważyć dostępność produktów i preferencje dotyczące kontroli jasności oraz zasięgnąć porady specjalisty lub producenta taśm LED, aby dokonać optymalnego wyboru.

Zapraszamy do naszego SALONU LED! Pomożemy dobrać odpowiednią taśmę LED wraz z niezbędnymi akcesoriami. Doradzimy, wypożyczymy próbki, przygotujemy wszystko pod montaż.

 

zdjęcia: Medicinos RinkodaraJean-Philippe Delberghe on Unsplash