T – Trawimy własną płytkę

Znaleźliście fajny schemat lub już gotową mozaikę ścieżek. Zaprojektowaliście super urządzenie lub chcecie skorzystać z udostępnionego już projektu i złożyć wzmacniacz, efekt gitarowy lub po prostu jakiś elektroniczny gadżet.
Do tego potrzebna jest płytka. A jak płytki nie ma, to należy ją stworzyć! I dzisiaj właśnie o tym. O trawieniu (nie żołądkowym, choć proszek na trawienie się przyda), o prasowaniu i wszystkim co niezbędne by własnoręcznie przygotować płytkę.

trawienie płytki | domowe sposoby na wytrawienie płytki

Niezbędnik

Do wytrawienia płytki potrzebne nam będą:
– laminat
– aceton
– papier kredowy – nadadzą się np. katalogi reklamowe drukowane na grubszym, takim śliskim papierze, kartki z kalendarzy ściennych itp.
– dostęp do drukarki laserowej (drukarka atramentowa nie nadaje się!!!)
– nadsiarczan sodowy (środek trawiący) – czyli wytrawiacz B327
– żelazko lub tzw. laminarka

Trawimy – krok po kroku

1. Odtłuścić, najlepiej acetonem, powierzchnię miedzi na laminacie.

laminat dobrze najpierw umyć szorstką stroną gąbeczki do naczyń, tak, by powierzchnia była lekko porysowana – lepiej trzyma się wtedy toner

2. Wydrukować na papierze kredowym mozaikę ścieżek – należy przy tym uważać na skalowanie płytki i wyciąganie papieru z drukarki, żeby nie dotknąć palcami wydruku.

3. Przykładamy wydruk do laminatu – strona nadrukowana na czystą miedź.

4. Nanosimy toner z kartki na laminat metodą termotransferu. Można użyć laminarki i przepuścić kilkakrotnie (8-10 razy) laminat z papierem przez laminarkę lub prasując żelazkiem papier po laminacie.

5. Pozbywamy się papieru. Najlepiej odmoczyć płytkę w ciepłej wodzie z proszkiem lub mydłem. Usunąć odmoczony papier, uważając aby nie usunąć ścieżek. Powinien pozostać nam sam toner przyklejony do miedzi. Płytkę pozostawiamy do wyschnięcia.

6. Rozrabiamy wytrawiacz zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Zanużamy laminat w wytrawiaczu i czekamy aż zniknie cała miedź poza tą pod tonerem. Aby usprawnić wytrawianie, wskazane jest poruszanie wytrawiaczem. Chodzi o to, aby ciecz była w ciągłym ruchu, co przyspieszy trawienie i zmniejszy ryzyko podtrawienia ścieżek. Nie przejmujcie się, jeśli wytrawiacz zrobi się niebieski – taki urok 😀

7. Gdy płytka będzie już gotowa należy opłukać ją pod bieżącą wodą, po czym zmyć toner ze ścieżek acetonem.
UWAGA! Obsługę wytrawiacza najlepiej wykonywać w ubraniu ochronnym (fartuch, stare ciuchy), gdyż w przypadku zachlapania odzieży oraz jej późniejszym wypraniu, ulegnie ono zniszczeniu. 
Innymi słowy – będą plamy i odbarwienia! U mnie już ze dwie koszulki mają “łatki”.
Teraz pozostaje nam tylko nawiercić otwory pod elementy i możemy brać się za montaż.
Powodzenia!

Kategorie : Poradnik