
Trawienie płytki krok po kroku
Mam dzisiaj dla Ciebie poradnik krok po kroku o domowym sposobie na trawienie płytki.
Jeżeli znalazłeś fajny schemat lub już gotową mozaikę ścieżek. Zaprojektowałeś super urządzenie lub chcesz skorzystać z udostępnionego już projektu i złożyć wzmacniacz, efekt gitarowy lub po prostu jakiś elektroniczny gadżet, to potrzebujesz płytki. Możesz zamówić uniwersalne, ale o ile więcej satysfakcji dostarczy zrobienie jej samemu. Dlatego będzie o trawieniu (nie żołądkowym, choć proszek na trawienie się przyda), o prasowaniu i wszystkim co niezbędne by własnoręcznie przygotować płytkę.
Niezbędnik
Do wytrawienia płytki potrzebne będą:
- laminat
- aceton
- papier kredowy – nadadzą się np. katalogi reklamowe drukowane na grubszym, takim śliskim papierze, kartki z kalendarzy ściennych itp.
- dostęp do drukarki laserowej (drukarka atramentowa nie nadaje się!!!)
- nadsiarczan sodowy (środek trawiący) – czyli wytrawiacz B327
- żelazko lub tzw. laminarka
Trawimy – krok po kroku
- Odtłuść powierzchnię miedzi na laminacie. Najlepiej zrobić to acetonem. Laminat dobrze najpierw umyć szorstką stroną gąbeczki do naczyń, tak, by powierzchnia była lekko porysowana – lepiej trzyma się wtedy toner.
- Wydrukuj na papierze kredowym mozaikę ścieżek – uważaj przy tym na skalowanie płytki i wyciąganie papieru z drukarki, żeby nie dotknąć palcami wydruku.
- Przyłóż wydruk do laminatu – strona nadrukowana na czystą miedź.
- Nanieś toner z kartki na laminat metodą termotransferu. Można użyć laminarki i przepuścić kilkakrotnie (8-10 razy) laminat z papierem przez laminarkę lub prasując żelazkiem papier po laminacie.
- Pozbądź się papieru. Najlepiej odmoczyć płytkę w ciepłej wodzie z proszkiem lub mydłem. Usunąć odmoczony papier, uważając aby nie usunąć ścieżek. Powinien pozostać nam sam toner przyklejony do miedzi. Płytkę pozostawiamy do wyschnięcia.
- Rozrób wytrawiacz zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Zanuż laminat w wytrawiaczu i czekaj aż zniknie cała miedź poza tą pod tonerem. Aby usprawnić wytrawianie, wskazane jest poruszanie wytrawiaczem. Chodzi o to, aby ciecz była w ciągłym ruchu, co przyspieszy trawienie i zmniejszy ryzyko podtrawienia ścieżek. Nie przejmuj się, jeśli wytrawiacz zrobi się niebieski – taki urok 😀
- Gdy płytka będzie już gotowa opłucz ją pod bieżącą wodą, po czym zmyj toner ze ścieżek acetonem.
UWAGA! Obsługę wytrawiacza najlepiej wykonywać w ubraniu ochronnym (fartuch, stare ciuchy), gdyż w przypadku zachlapania odzieży oraz jej późniejszym wypraniu, ulegnie ono zniszczeniu. Innymi słowy – będą plamy i odbarwienia! U mnie już ze dwie koszulki mają „łatki”.
Teraz pozostaje tylko nawiercić otwory pod elementy i możesz brać się za montaż.
Powodzenia!