Oświetlamy kuchnię – cz.2 – U specjalisty

Poprzednio pisałam o tym jak oświetlić już gotową kuchnię. Jeśli jednak dopiero zaczynacie remont w kuchni, zastanówcie się dobrze nad oświetleniem. Potrzebne jest nie tylko centralnie umieszczona nad stołem lub wyspą lampa, ale i oświetlenie blatu roboczego. Bo nie ma to jak zasłaniać sobie plecami światło przy krojeniu czy gotowaniu. Światło, które jest wmontowane w okapy może nam nie wystarczać. A może zrezygnujecie z centralnego oświetlenia na rzecz podświetlonego podwieszonego sufitu? I czy kuchnia musi być tylko praktyczna? Może małe szaleństwo z kolorami oświetlenia lub grafiką pomiędzy blatem a górnymi szafkami.

Zapraszam na inspirujący post o oświetleniu kuchennym 🙂

Kuchnia u specjalisty

Nowe meble w kuchni to zazwyczaj robota dla stolarza. W fazie projektowania warto zaznaczyć gdzie ma być zamontowane oświetlenie i jakiego typu. W poprzednim poście było o różnych typach profili, montowanych w już istniejących szafkach, dla podświetleń blatu mamy jeszcze profil wpuszczany.

Stolarz wyfrezuje nam dno szafki, w które wpuści profil z ledami. Dzięki temu będzie prawie niewidoczny – będzie wystawał jedynie kołnierz profilu. Przewody możemy poprowadzić w narożniku wewnątrz szafki i zamaskować taśmą izolacyjną w odpowiednim kolorze.

Oświetlenie blatu to nie wszystko, możemy doświetlić szuflady, witryny, ciemne narożne szafki, a nawet szafki typu cargo! Oprócz tego taśmy LED świetnie sprawdzają się w podświetleniu podblatowym i w cokołach. Kilka przykładów:

źródło

źródło

Oprócz oświetlenia na taśmach LED w profilach, możemy zastosować podświetlane dna szafek wiszących. Oświetlą nam one i blat roboczy i wnętrze górnych witryn. Super wygląda, jest praktyczne – ma włącznik i regulację natężenia światła. Możemy bezpośrednio podłączyć pod 230V. Jedyny minus – cena.
źródło

źródło
I moje ostatnio ulubione – podświetlane panele ścienne. Zwłaszcza jak ma się nieciekawy widok za oknem, lub okna w kuchni brak, a chcemy zyskać na wrażeniu głębi. Grafika i rozmiar – dowolny. Genialnie sprawdzają się nie tylko w kuchni. 
źródło

źródło
Dodajmy do naszej kuchni nieco fantazji i lekkości, np. dzięki podświetleniu wyspy lub domowego barku.

źródło
Uważajmy tylko na ilość i kolor oświetlenia. Możemy mieć bardzo elegancką, podświetloną delikatnym niebieskim światłem kuchnię, jak ta:
źródło
W stylu high-tech:
źródło
Lub niczym ze statku ze Star Treka czy Gwiezdnych Wojen.

źródło
źródło
Na koniec kuchnia oświetlona LED z wykorzystaniem podświetlanej półki szklanej, oświetleniem nadblatowym, szafek wiszących i cokołu. 
P.S. Jeżeli potrzebujecie porady, inspiracji czy gotowych produktów do oświetlenia waszej kuchni – zapraszamy! Piszcie, dzwońcie i mailujcie. Po cichutku zdradzę, że projektowaniem całych kuchni też się zajmuję 😀
Kategorie : Poradnik